Batman serisinin unutulmazı: Kara Şövalye (2008)

Batman serisinin unutulmazı: Kara Şövalye (2008)

Batman serisinin en etkileyici bölümü Kara Şövalye olduğunu düşünüyorum. Joker rolünde Oscar ödüllü Heath Ledger inanılmaz performası ile adeta filmi sırtlamış durumda. Batman rolündeki Christian Bale gölgesinde bırakmış. Filmden kısa bir süre sonra Heath Ledger’in ölümü sinema dünyası için büyük bir kayıp.

 

Batman, Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent; Joker’in, Gotham şehrinde yarattığı kaosun önüne geçmeye çalışması anlatılıyor. Filmde Joker’in suç işleme konusundaki dehası, çelişkili kişiliği, kural ve değer tanımazlığına şahit oluyoruz. Savcısı Harvey Dent’in ise bir insanın ruhunun aydınlık ve karanlık yönlerine ışık tutuyor bence.

Filmi izlerken bir çok sahnede gerildiğinizi hissedebilirsiniz. Diğer Batman filmlerine göre gerilim öğeleri daha fazla hissediliyor.

Film IMDB top 250 listesinde en iyi 8. film. Puanı ise 8.8. Bence bu puanı fazlası ile hak ediyor. 2008 yılında 8 dalda Oscar adayı olup, En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Heath Ledger ödül alırken, En İyi Ses Kurgusu dalında da ödül almıştır. Sinema tarihinin en çok hasılat yapan filmler listesinde de 10. sırada yer almaktadır. Seyretmediyseniz, mutlaka seyretmenizi tavsiye ederim.

Twitter Facebook Google+