Bulut Atlası Filmi Hakkında Yorumlarımız

Bulut Atlası Filmi Hakkında Yorumlarımız

Matrix’in yönetmelerinden bir başyapıt olarak sözlerime başlayayım. Wachowski kardeşler Matrix, V for Vendetta, Speed Racer gibi farkı sinema tekniği içeren filmlerinden sonra yine farklı bir sinema tekniği ile karşımızdalar. Şunu gösteriyorlar ki, Wachowski kardeşler hiç sıradan olmayacaklar. Yeni bir fenomen ile yine karşınızdalar. Filmin Türkçe altyazılı fragmanına, afişlerine ve açıklamasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Bulut Atlası, geçmişte, günümüzde ve gelecekte geçen 6 hikayeyi kesitler halinde sunuyor. Gelecekte uzay çağını izlerken kendinizi bir anda ilkel bir çağda buluyorsunuz. İnsan oğlu geçmişte neyse, bugün de o, mühtemel gelecekte de aynı olacak. İnsan oğlu kendi genlerinden gelen bu özelliği film insan oğlunun kalbinin açlığı olarak ifade ediyor. Ayrı ayrı hikayeler anlatılsa da aslıda hepsi aynı şeyi vurguluyor.

Filmi anlaya bilmek için dikkatli izlemek gerekiyor, fakat film zaten sizi kendisinden kopartmıyor. Yaklaşık 3 saat süren film kesinlikle sıkmıyor. Bazen aksiyon, bazen mizah, bazende dram ile karşılıyor. Film size sürekli bir şeyler anlatmaya çalışıyor fakat bunu gözünüze sokmuyor, yukardan bakmıyor.

Televizyonda, DVD de vereceği zevk ile sinema başka, mutlaka sinemada seyredilmesi gereken bir film olduğunu düşünüyor.

Film hakkında yazılan çizilen kötü yorumları kabul etmiyorum. Film belli bir kitleye hitap eden bir kurgusu var. Sebep bu ve bunu açmak istemiyorum…

Bence Tom Hanks son zamanlardaki en iyi oyunculuklarından birini çıkartmış. Bu kadar ayrı karakteri oynayabilmek çok zordur. Tom Hanks bunun fazlasıyla üstesinden gelmiş. 6 farklı karakter oynayan oyuncu hiçbirin oyunculuğu sırıtmamış. Halle Berry için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Filmde görsellik üst düzey, mekanlar yerinde seçilmiş. Film farklı bir sinema deneyimi veriyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum, ya siz?

Twitter Facebook Google+