Bütün zamanların en iyi 15 bilim kurgu filmi

Bütün zamanların en iyi 15 bilim kurgu filmi

En iyi bilim kurgu filmlerini sizin için araştırdık. Tüm zamanları en iyisi ve  mutlaka izlenmesi gereken 15 bilim kurgu filmini sizler için derledik. En yüksek izleyici puanına göre sıralanmıştır. Eğer izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Filmlerin detaylı açıklamalarına ulaşmak için film başlıklarına tıklayabilirsiniz.

Fragmanlar için ise resimlere tıklayınız.

1- Başlangıç – Inception (2010)
Dom Cobb, insanların bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak yoluyla casusluk yapmaktadır. Bu onu dünyada aranan bir suçlu haline getirmiştir. Bu sefer kendini kurtaracak bir fırsata kavuşmuştur. Bu sefer ki görevi bu zamana kadar yaptığının tam tersidir. Bir kişinin aklındaki düşünceyi öğrenmek değil, aklına fikir yerleştirmektir.
Film 4 dalda Oscar ödülü almıştır.

Başlangıç – Inception filmi

2- The Matrix (1999)
Yaşadığımızı sandığımız dünya acaba gerçek olmaya bilir mi? Var olduğunu sandığımız şeyler beynimizin bize bir oyunundan ibaret olabilir mi? Bir bilgisayar yazılımcısı olan Neo gerçeğin peşine düşer. Ve gerçek sandığından çok farklıdır. Kendini bir anda insanlığı kurtarmak için makinelerle savaş içinde bulacaktır.
Film 4 dalda Oscar ödülü almıştır.

Matrix filmi

3- Yenilmezler - The Avengers (2012)
Dünya çok büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Bu sefer düşmanları yok etmek için bütün süper kahramanlara ihtiyaç vardır. Bu sefer Iron Man, Hulk, Thor, Kaptan Amerika, Hawkeye ve Black Widow güçlerini birleştirerek birlikte mücadele etmeleri gerekmektedir.
Film 1 dalda Oscar adayı oldu.

Yenilmezler - The Avengers filmi

4- Yıldızlararası - Interstellar (2014)
İnsanlık karadelikler aracılığı ile yıldızlararası yolculuğa çıkar. Görevli bir grup insan çeşitli yıldızlara giderek keşifler yapacaktır. Fakat işler planlandığı gibi gitmez. Ekip için kısa süren bu yolculuk insanlık çok uzun yıllar sürecektir. Cooper geri dönebilmek için bir mücadeleye girer.
Film 1 dalda Oscar kazandı . 4 dalda Oscar adayı oldu.

Yıldızlararası - Interstellar filmi

5- Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut (1977)
Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi ve Han Solo, İmparatorluk güçlerinin lideri Darth Vader’in elinde bulunan prenses Leia’yı kurtarmak üzere İmparatorluk güçlerinin merkezi “Ölüm Yıldıza”na girmeye çalışırlar.
Film 6 dalda Oscar kazandı.

Yıldız Savaşları Bölüm IV Yeni Bir Umut filmi


6- Avatar (2009)
Eski bir savaş gazisi olan Jake Sully, yeni keşfedilen bir gezegene Avatar projesi kapsamında gider. Görevinin karşılığı olarak bacaklarına geri kavuşacaktır. Gittiği Pandora gezegenini halkı Navi'lerle karşılaşınca görüşleri değişecek, insanlığın bu gezegeni sömürmesi ve ona zarar vermesine karşı gelecektir.
Film 3 dalda Oscar kazandı.

Avatar filmi

7- Prestij - The Prestige (2006)
Genç sihirbazlar olan Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale) şöhret olma yolundadırlar. Angier’in eşi Julia Piper Perabo yaptıkları bir gösteri sırasında kaza sonucu ölünce, Angier olaydan Borden’i sorumlu tutar. Bu olay iki sihirbazın arasında ömür boyu sürecek olan düşmanlık ve rekabetin başlangıcı olur..
Film 2 dalda Oscar adayı oldu.

Prestij - The Prestige filmi

8- Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü (1980)
Luke Skywalker, asilerin yaşadığı gezegen Hoth, düşmüştür. Asiler gezegeni terk ederler. Luke, Yoda'yı bulur ve ondan eğitim alır. Luke ve Darth Vader düelloya girişir. Luke, babasının Darth Vader olduğunu öğrenir.
Film 1 dalda Oscar kazandı .

 Yıldız Savaşları Bölüm V İmparatorun Dönüşü filmi

9- Terminatör 2: Mahşer Günü - Terminator 2: Judgment Day (1991)
Dünyanın makineler tarafından ele geçirilmesinde üzerinden yıllar geçmiş ve 2029 yılına gelinmiştir. John Connor makinelere karşı insan direnişinin lideri konumundadır. Onu yok etmeye çalışan makineler, John'un 13 yaşında olduğu zamana robot gönderirler.
Film 4 dalda Oscar ödülü almıştır.

Terminatör 2 Mahşer Günü filmi - Terminator 2 Judgment Day

10- Geleceğe Dönüş - Back to the Future (1985)
Çılgın mucit Dr. Emmett Brown zamanda yolculuk elden bir araba (Delorean) geliştirmiştir. Marty McFly, Dr. Emmett ile birlikte 1955 yılına beklenmedik bir yolculuk yapmak zorunda kalırlar. 1955'te ikilimizi macera dolu komik anlar beklemektedir. 1985 yılına geri dönmeleri için bir yıldırım çarpmasına ihtiyaçları vardır.
Film 1 dalda Oscar kazandı .

Geleceğe Dönüş filmi

11- Vol. i - WALL·E(2008)
Dünya gezegenini terk eden insanlar tarafından unutulduktan sonra, uzun yıllar boyunca yapayalnız yaşayan ve bu süre içinde programlandığı işle (çöp tasnifiyle) uğraşan robot WALL-E, günün birinde EVE adlı çok güzel bir arama robotuyla karşılaşır ve hayatı aniden yepyeni bir anlam kazanır.
Film 1 dalda Oscar kazandı .

Vol. i - WALL·E filmi

12- Galaksinin Koruyucuları - Guardians of the Galaxy (2014)
Ronan’dan kaçmaya çalışan Quill, birbirinden farklı uyumsuz kişilerden oluşan bir grupla zor bir ateşkese zorlanıyor. Fakat Quill kürenin gerçek gücünü keşfettiğinde ve kozmosu tehdit edecek şekilde kullandığında, elinden geleni yaparak düşmanlarından umutsuzca son bir kez korumak zorunda kalır.
Film 2 dalda Oscar adayı olmuştur.

Galaksinin Koruyucuları filmi

13- Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü (1983)
Luke, “Ölüm Yıldızı”nın yeniden inşa edilmekte olduğunu öğrenir. Han Solo ve Leia’nın içinde bulunduğu bir grup Endor’da kalkanı yok etmeye çalışırken tüm direniş kuvvetleri “Ölüm Yıldızı”na saldırarak İmparatorluk düzenine son vermeye çalışacaklarıdır. Luke ise babası Darth Vader ile hesaplaşmak üzere Endor’daki İmparatorluk üssüne gider.
Film, 4 dalda Oscar adayı olmuştur.

 Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jediın Dönüşü

14- Demir Adam - Iron Man (2008)
Tony Stark, ünlü mucit ve silah üreticisidir. Teröristlerce kaçırılır. Kurtulabilmek için uçan zırhı icat eder. dünya çapında sonuçlar yaratacak tehlike ile mücadeleye başlar. Tony Stark, Iron Man olarak dünyayı korumaya ve adaleti sağlamaya yemin eder.
Film 2 dalda Oscar adayı oldu.

Demir Adam - Iron Man filmi

15- Açlık Oyunları - The Hunger Games (2012)

Bir zamanlar Panem isimli devlet bulunmaktadır. Panem'de 12 bölge bulunmaktadır. Bölgelerin hepsi her yıl yapılan Açlık oyunlarına katılmak zorundadır. Yarışma için her bir bölgeden yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve bir kız çocuğu göndermek zorundadırlar.

 Açlık Oyunları filmi

Twitter Facebook Google+