Gelmiş geçmiş en iyi film: Esaretin Bedeli (1994)

Gelmiş geçmiş en iyi film: Esaretin Bedeli (1994)

Gerek IMDB, gerekse diğer bütün sinema sitelerinde kullanıcı oyları ile gelmiş geçmiş en iyi film sıralamasında 1. sırada tartışmasız, Esaretin Bedeli - The Shawshank Redemption (1994) bulunmaktadır.

Tim Robbins ve Morgan Freeman‘dan mükemmel bir performans…

Film, Stephen King’in “Kuşku mevsimi” adlı romanından sinemaya uyarlamasıdır.

Mutlaka çok sayıda hapishane filmi vardır. Bunların içerisinde hapishaneden kaçış öyküleri de vardır. Fakat bu hikaye başka…

Bir banker kendisini aldatan karısını ve onun sevgilisini öldürmek ile suçlanır. Suçu olmadığı halde, deliller aleyhinedir ve ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılır.

Hapishanede ilk girdiği yıllarda çok büyük sorunlar yaşamasına karşılık pes etmez. Hayata bağlılığı ve zekası ile sorunlardan kurtulmayı ve hapishanede işini yüzdürmeyi başarır. Diğer mahkumlara da umut aşılayarak, her türlü zorluk altında mutlu olunabileceğine inandırır.

Hapishaneden kurtulmak ve masumiyetini kanıtlamak imkanı doğmuşken tanık hapishane yönetimince öldürülür. Bu onun için kırılma noktasıdır. Elinden alınan özgürlüğüne ancak kaçarak kurtulacağının farkına varır. Fakat geride hapishanede yaşanan pis ilişkileri ortaya çıkarması gerekmektedir.

Hayatın zorlukları ile mücadeleyi aşılayan güzel bir film… Senaryosu, Stephen King’in, korku dışında ender romanlarından birinden uyarlanmıştır. Bu da  Stephen King’in dehasının bir ürünü.

Ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken bir film.

Twitter Facebook Google+