Sihirbaz (2006) filmi hakkında değerlendirmeler

Sihirbaz (2006) filmi hakkında değerlendirmeler

İllizyonistler üzerine bir çok film çekilmiştir. Fakat bunlardan ikisi bence son derece başarılıdır.

Bunlardan ilki Prestij- The Prestige (2006)…. Hugh Jackman ve Christian Bale oynadığı filmde, Hugh Jackman adeta devleşiyor. İki rakip sihirbazın ömür boyu süren rekabet ve düşmanlığı anlatıyor. Hırsın nasıl insanın gözünü kör ettiğini gözler önüne seriyor.

Diğer film ise yazımıza konu Sihirbaz - The Illusionist (2006) filmi… Filmde Edward Norton inanılmaz bir performans gösteriyor. İki genç birbirine aşık olur. Türk filmi gibi… Fakir genç, diğeri zengil ve asil bir ailenin kızının aşkı. Genç erkek illizyona merakı var. Kızın ailesi ilişkiye karşı çıkınca genç 15 yıl boyuncu ülke ülke dolaşıyor. Ülkesine geri döndüğünde çok şey değişmiştir. Sevgilisi, veliaht presin nişanlısıdır.

Genç adam ise dünya çapında bir illizyonist. Bir veliaht prens ile  bir sihirbazın mücadelesi mücadelesi…

Süper kurgulanmış bir hikaye…. Filmin sonunda gerçekler ortaya çıktığında şaşıracaksınız. Gerçek nedir, gördüğümüz şeyler her zaman gerçek midir? İllizyonistin asıl görevi yanılsamadır. Yapılanın gerçek olmadığını biliriz ama nasıl yapıldığını anlamaya çalışırız. İllizyonistin başarısı bu yanılsamanın gerçek algısına ulaşmasını sağlamakla ortaya çıkar.

Filmi ilginç kılan ise aşkına kavuşmak için olaylar üzerine yanılsama yaratması ve buna herkesin inanmasını sağlamasıdır. Başta polis müfettişi olmak üzere… Prensin mağlubiyeti ve sihirbazın galibiyeti.

Filmin yönetmenini kutluyorum. Filmde detayların mükemmeliyeti, seyirciyi izleme keyfi veriyor. Mutlaka izlemeniz gereken bir film.

Twitter Facebook Google+