Yıldız Savaşları Bölüm II: Klonların Saldırısı

Yıldız Savaşları Bölüm II: Klonların Saldırısı

Aç gözlü Ticaret Federasyonunun Naboo'ya karşı giriştiği işgalin yenilgiyle sonuçlanmasının üzerinden 10 sene geçmiştir. İlk filmde 9 yaşında karşılaştığımız Anakin Skywalker artık 19 yaşındadır ve Obi Wan'ın gözetimi altında Jedi Eğitimini sürdürmektedir. Naboo Kraliçesi Padme Amidala ise, görevini halefi Jamillia'ya devretmiş ve bir senatör olarak Naboo'yu Galaktik Senatoda temsil etmeye başlamıştır.

Bu sırada Galaksi yine büyük bir savaşın eşiğine gelmiştir. Jedi düzenini kendi isteğiyle terkeden eski Jedi Ustası Count Dooku, gizlice Darth Sidious'la çalışmaya başlayarak “Ayrılıkçılar” grubunun başına geçmiştir ve galakside huzursuzluk yaratmaktadır. Yüce Başkan Palpatine, kötü gidişe bir dur demek için bir klon ordusu hazırlama önerisini getirir ve Senato’da oylamaya sunar. Oylamaya katılmak üzere Coruscant'a gelen Senatör Amidala, bir suikast girişiminden kılpayı kurtulur. Bunun üzerine Palpatine, Obi Wan ve Anakin Skywalker'ı Amidala'yı korumakla görevlendirir. Ne varki iki Jedi'nin yolları bir süre sonra ayrılır. Anakin ve Amidala, arka arkaya gelen suikast girişimlerini atlatmak için Naboo'ya hareket ederken, Obi Wan, galakside esen savaş rüzgarlarının arkasındaki kişileri ve nedenleri araştırmak üzere sularla kaplı gezegen Kamino'ya doğru yola çıkar.

Bu arada Anakin ve Amidala arasındaki ilişki gittikçe gelişmektedir. Naboo'da Amidala'nın ailesinin yanında geçirdikleri bir kaç gün içinde birbirlerine aşık olduklarını farkederler. Anakin sürekli annesiyle ilgili kabuslar görmekte ve 10 yıl içinde onu görmeye gidemediği için suçluluk duymaktadır. Kabuslar artmaya başlayınca, herşeyi göze alarak Tattoine'e gitmeye karar verir. Amidala da onunla birlikte gider. Aradan geçen 10 sene içinde Shmi, Cliegg Lars adındaki çiftçiyle evlenmiştir ve artık Watto için çalışmamaktadır. Anakin ve Amidala Lars çiftliğine gittiklerinde, Shmi'nin Kum adamlar tarafından rehin alındığını öğrenirler. Anakin, kimseyi dinlemeyerek, öfkeyle annesini kurtarmak için yola çıkar.

Bu sırada Obi Wan'ın başı büyük derttedir. Kamino'da Count Dooku için çalışan ödül avcısı Jango Fett'le yaptığı düellodan kılpayı kurtulduktan sonra, kayalık Geonesis gezegeninde Ayrılıkçı hareket ve Darth Sidious tarafından tuzağa düşürülmüştür. Anakin'e yardım isteyen bir mesaj yollar. Jedi Konseyinin ne pahasına olursa olsun Amidala'yı koruması emirlerine uymak isteyen Anakin kararsız kalmıştır. Ama Amidala'nın ısrarlarıyla Geonesis'e gitmeye karar verir. Bu sırada Palpatine baştan beri hayal ettiği amacına nihayet ulaşmış ve bir klon ordusu kurulmasını kabul ettirmiştir. Çaresiz kalan Yoda, klon ordusuna başkanlık etmeyi kabul eder. Ancak çok daha kötü günlerin kapıda beklediğini düşünmektedir…

6.76.76.4Filmi satın al. Wikipedia
Yönetmen: ,
Senaryo: ,,
Sponsor Bağlantılar:
Görüntü Yönetmeni: David Tattersall ,
Kurgu: Benjamin A. Burtt , George Lucas ,
Müzik: John Williams ,
Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2002 Türkiye
Türü: Aksiyon , Macera , Fantastik , Bilim Kurgu ,
Ülke: ABD (Amerika) ,
Dili: İngilizce ,
Ödüller: 1 dalda Oscar adayı . Diğer ödüller: 16 dalda ödül kazandı & 54 dalda aday oldu .
Yılı: 2002
Süresi: .dk
Türkçe Adı: Yıldız Savaşları Bölüm II: Klonların Saldırısı
İngilizce Adı: Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Almanca Adı: Star Wars: Episode II - Angriff der Klonkrieger
Fransızca Adı: Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
İspanyolca Adı: Star Wars: Episodio II - El ataque de los clones
Portekizce Adı: Star Wars: Episódio II - O Ataque dos Clones
Orjinal Adı: Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Twitter Facebook Google+